http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Apel do ministra w sprawie dewastacji Huty Julia

     Niszczeje dziedzictwo kulturowe i historyczne - obiekty po znanej w świecie Hucie Julia w Szklarskiej Porębie są w opłakanym stanie! Apel mieszkańców Szklarskiej Poręby do Bogdana Zdrojewskiego  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Szanowny Panie Ministrze,

     My, mieszkańcy Szklarskiej Poręby, wyrażamy sprzeciw wobec zgody właścicieli na stopniowe niszczenie nieczynnej od 2000 roku Huty Julia w Szklarskiej Porębie. Huta Julia była i jest niezwykle ważna dla nas i dla mieszkańców całego regionu. Jej świetność datuje się od 1842 r., a losy zakładu odzwierciedlają historyczne, polityczne, gospodarcze i społeczne zawirowania rozgrywające się na tych terenach. Znaczenie obiektu dla historii rozwoju przemysłu doceniono wpisując go do rejestru zabytków, mając również na względzie jego unikatowy charakter w skali całej Europy.  Tym bardziej bolesne jest ignorowanie monitów o niszczeniu zabytku, kierowanych do właścicieli oraz do przedstawicieli organów odpowiedzialnych za ochronę wspólnego dziedzictwa.

     Dla nas, mieszkańców Szklarskiej Poręby Huta Julia jest istotną częścią naszego miasta, nie tylko z uwagi na bogatą historię zakładu. Tradycje hutnicze i szklarskie, ściśle związane z określonymi normami i postawami rzemieślników, przekazywane z pokolenia na pokolenie wraz z akceptacją różnorodności: narodowej, światopoglądowej, religijnej (koniecznych z uwagi na polsko-niemiecko-czeskie sąsiedztwo), są integralną częścią naszego dziedzictwa. Z nimi się identyfikujemy, w odniesieniu do nich nasze dzieci kształtują swą tożsamość odwołując się do miejsca i jego historii, do ludzi tu mieszkających i ich tradycji. Huta i jej historia wciąż żyje w nazwach, dokumentach, zdjęciach a przede wszystkim w świadomości mieszkańców Szklarskiej Poręby.

     My, lokalna społeczność, pielęgnujemy tę pamięć organizując związane z Hutą wydarzenia, jednakże przy tym stawiamy sobie pytanie: jak uczyć dzieci poszanowania kultury i tradycji, kiedy zza muru straszy widok obiektu w ruinie stanowiącego niegdyś powód do dumy?

     Żywiąc szczerą nadzieję, że niszczejąca Huta nie stanie się symbolem upadku wartości, zwracamy się do Pana Ministra z apelem o wsparcie naszego głosu i o podjęcie działań zmierzających do ochrony naszego wspólnego dziedzictwa.


     Mieszkańcy Szklarskiej Poręby, jeśli chcecie wyrazić swoje poparcie dla ochrony naszego wspólnego dziedzictwa – przyjdźcie do: sekretariatu Przedszkola Nr 2, sekretariatu Urzędu Miejskiego, sekretariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  i podpiszcie listę! Zapraszamy szczególnie na Festyn hutnictwa szkła przy Przedszkolu Nr 2 w dniu 10 maja 2014 r. o godzinie 14:00- tu również podpiszecie listę!

[www.szklarskaporeba.pl]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-04-23, godz. 08:37, Odwiedzin: 2000
Komentarze
Harnaś Sudecki 2014-04-24 09:33
Ministry (to ich całe zbiorowisko) wyglądają podobnie jak ten nieszczęsny obiekt, ratują więc teraz własne d... a nie jakieś tam ruiny w Szklarskiej Porębie czy innej miejscowości. Poza tym państwo ma tyle innych wydatków - np. w związku z 10 leciem naszej obecności w UE, czy przygotowaniami do olimpiady w Krakowie. Hej!
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0702719688