http://www.schroniskonasniezniku.pl
O nas Forum Bazar Kontakt
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Aktualności

Dr Jacek Wilczur w Głuszycy

     Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana w głuszyckim CK-MBP projekcja filmu "Ścigam Iwana Groźnego". Gościem specjalnym był dr Jacek Wilczur, dla którego widzowie przyjechali z najdalszych zakątków Dolnego Śląska.

     Przybyli do głuszyckiego CK-MBP widzowie, po obejrzeniu filmu dokumentalnego pt. "Ścigam Iwana Groźnego" w reż. Piotra Mielecha (premiera miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego) mieli niecodzienną okazję porozmawiać z drem Jackiem Wilczurem, który w niezwykle interesujący sposób opowiadał o swoim śledztwie ws. Demjaniuka, ukraińskiego strażnika z niemieckich obozach zagłady Żydów. Demjaniuk został oskarżony o to, że w 1943 r. przyczynił się do zamordowania ok. 28 tys. Żydów.

     Dr Jacek Wilczur – człowiek legenda, wykładowca Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, ale przede wszystkim szef zespołu badawczo-naukowego Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, opowiadał o zbieraniu materiału dowodowego ws. Demjaniuka. Badacz zgromadził i przekazał do sądu w Jerozolimie blisko 600 stron dokumentów poświadczających m.in. fakt, iż John Demjanjuk popełniał zbrodnie na terenie Polski, w Treblince.

     Licznie zgromadzona publiczność nie tylko miała okazję do zadawania pytań, ale również do indywidualnych rozmów z badaczem, zakupu jego książki oraz dzielenia się swoimi refleksjami. Spotkanie prowadził Łukasz Kazek z Fundacji "Świat, którego już nie ma…". Z uwagi na ogromne zainteresowanie tematem, głuszyckie CK-MBP zapowiada koleje spotkanie z cyklu "Kina Historycznego" już w marcu.

     Czwartkowa projekcja odbyła się z w ramach cyklu "Wieczór z dokumentem – kręci nas kino historyczne". Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez fundcję "Świat, którego już nie ma…", "Wiedzę i Życie. Inne Oblicza Historii" oraz głuszyckie Centrum-Kultury-MBP.

[m. bisek]Zobacz także:
Jacek E. Wilczur: Kapitulacji nie było
Jacek E. Wilczur: "Raport Wilczura. Tropem skarbów, schowków i zbrodniarzy wojennych"
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2014-02-08, godz. 10:34, Odwiedzin: 748
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0848379135