Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Tadeusz Steć. Legenda Sudetów

     Niewielka książka S. Jawora to pierwsza na rynku wydawniczym biografia Tadeusza Stecia - człowieka, który stał się za życia postacią legendarną na Dolnym Śląsku. Urodził się na Kresach Wschodnich, we wsi Ścianka w powiecie Złoczów. W 1944 r. cudem udało mu się przeżyć masakrę zgotowaną ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. W 1945 r. repatriował się do Polski, gdzie przebywała jego najbliższa rodzina, w tym matka Anna, z którą był bardzo związany do końca życia.

     Po krótkim epizodzie z zakonem benedyktynów w Tyńcu, w 1946 r. zamieszkał z matką i jej siostrą Praksedą Mazur w Trzcińsku niedaleko Jeleniej Góry. W 1948 r. przerwał studia na Uniwersytecie Wrocławskim i powrócił do Trzcińska. Wtedy też związał swoje życie na zawsze z Sudetami i szybko stał się wybitnym ich znawcą. W następnych latach przeszedł wszystkie sudeckie szlaki turystyczne, wytyczając je, znakując i opisując. Kolekcjonował także i wnikliwie czytał bogatą niemiecką literaturę o Dolnym Śląsku.

     Od 1949 r. robił szybką karierę w organizacjach turystycznych, był kierownikiem schronisk turystycznych, pisał artykuły do prasy, a także książki i przewodniki po Sudetach. Największą sławę zdobył jako wykładowca na szkoleniach przewodników sudeckich. Wykorzystując swoją orientację seksualną i bogatą wiedzę o regionie nawiązał zażyłe stosunki z wieloma przedstawicielami świata kultury i nauki.

     Od lat 70. coraz więcej czasu poświęcał oprowadzaniu po Dolnym Śląsku wycieczek z Niemiec Zachodnich. Dzięki temu stał się człowiekiem zamożnym jak na warunki polskie. Być może to było przyczyną zamordowania go we własnym mieszkaniu w Cieplicach w nocy z 11 na 12 stycznia 1993 r. Sprawcy tej zbrodni do dziś nie schwytano.
 

Stanisław Jan Jawor: "Tadeusz Steć. Legenda Sudetów, życie i śmierć 1925-1993". Agencja Wydawnicza CB, wydanie I, Warszawa 2013. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 154, czarno-białe ilustracje + płyta CD z kolekcją 65 zdjeć i dokumentów.

Kup ksiażkę w naszej sudeckiej księgarni wysyłkowej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2013-11-13, godz. 21:15, Odwiedzin: 3996
Komentarze
Buldog 2013-11-18 12:12
"Wykorzystując swoją orientację seksualną i bogatą wiedzę o regionie nawiązał zażyłe stosunki z wieloma przedstawicielami świata kultury i nauki."
To znaczy, że mając inną orientację seksualną niż ś.p. "Przewodnik przewodników" nie da się nawiązywać stosunków (jakich?!) ze wspomnianymi powyżej przedstawicielami?
Nie chciałbym, by posądzono mnie o wyciąganie pochopnych wniosków jedynie na podstawie powyższego anonsu, ale pachnie mi tu tanią dziennikarską sensacją. Tym bardziej, że zdaje się, iż okoliczności śmierci bohatera publikacji nie są aż tak nieznane, jakby to wynikało z powyższej "zajawki".
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0738811493