Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Góry i Pogórze Kaczawskie

Wydawnictwa » Książki

Carl i Gerhart Hauptmann - dzieło i modele jego odbioru

     W dniach 26-27 kwietnia 2012 roku w Legnicy i Szczawnie-Zdroju odbyła się konferencja naukowa „Carl i Gerhart Hauptmann. Dzieło i modele jego odbioru” zorganizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju, reprezentowany przez panią mgr Iwonę Czech, Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze i Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju. Konferencja odbyła się w sto pięćdziesiątą rocznicę urodzin Gerharta Haupt­manna i w setną rocznicę uhonorowania pisarza Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

     Jako referenci wystąpili młodzi wykładowcy, doktoranci i studenci obu uczelni, głównie członkowie Studenckiego Koła Naukowego Germanistów, działającego przy Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i kierowanego przez doktora Jana Pacholskiego, oraz uczestnicy działalności zespołowej prowadzonej przez Koło Naukowe Młodych Germanistów „Translat”, zrzeszające studentów specjalności filologia germańska przy Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ im. Witelona w Legnicy. Konferencji, którą dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, towarzyszyła wystawa „Polskie Haupt­manniana ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu” przygotowana przez Bibliotekę Uczelnianą PWSZ im. Witelona. Kuratorem wystawy, która odbyła się dzięki uprzejmości dyrektora ZNiO, pana doktora Adolfa Juzwenki, była pani mgr Danuta Bombik, dyrektor BU.

     Niniejszy tom zawiera większość z przygotowanych na konferencję referatów, wygłoszonych w salach wykładowych PWSZ im. Witelona w Legnicy i w Sali Szkoleniowej Hotelu Rivendell w Szczawnie-Zdroju m.in. dla młodzieży studiującej i licealnej obu miast. Publikowane tutaj szkice i rozprawy stanowią wynik wielomiesięcznych badań archiwalnych, kwerend w bibliotekach naukowych Legnicy i Wrocławia, a także intensywnego eksplorowania dzieł epickich, dramatycznych i lirycznych obu śląskich pisarzy. Dla wielu studentów obu uczelni praca nad referatami stanowiła ważny krok do naukowego poznania dorobku Carla i Gerharta Hauptmannów, a także do zweryfikowania tezy o przydatności wiedzy o ich dokonaniach dla kształtowania świadomości współczesnych mieszkańców Dolnego Śląska.


[red] Edward Białek, Jan Pacholski, Piotr Niemiec: ''Carl i Gerhart Hauptmann - dzieło i modele jego odbioru''. Wydawnictwo Quaestio, Wrocław 2012. Okładka miękka, format 13,5 x 20,5 cm, stron 330 

Książka w naszej regionalnej księgarni wysyłkowej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2013-04-17, godz. 20:58, Odwiedzin: 4905
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0696659088