Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Daisy. Księżna Pszczyńska

     Daisy Cornwallis - West, olśniewającej urody arystokratka angielska, urodzona w 1873 roku, jako osiemnastoletnia dziewczyna zmuszona została do poślubienia bajecznie bogatego Prusaka, Hansa Heinricha księcia pszczyńskiego, właściciela ogromnych dóbr na Śląsku. Małżeństwo nie było udane. Hans interesował się rozbudową swego zamku Furstenstein (Książ), polował i szukał rozrywek w paryskich kabaretach. Księżna Daisy urodziła trzech synów, zajęła się podróżami, przyjmowaniem gości na zamkach, przelotnymi romansami i pracą społeczną. Przyjaźń okazał jej cesarz niemiecki Wilhelm II. Była stałym gościem dworu pruskiego i dworu angielskiego, z przerażeniem obserwowała bieg spraw politycznych z groźbą wojny pomiędzy Niemcami i Anglią. W miarę swych sił i możliwości starała się jej zapobiec. Na próżno.

     Podczas pierwszej wojny światowej pozostawała w Niemczech w sytuacji nader trudnej, podejrzewana o szpiegostwo na rzecz Anglii. Chroniona przez cesarza podjęła pracę w niemieckim Czerwonym Krzyżu. Po wojnie znaczna część Śląska wraz z Pszczyną dostała się Polsce, książę pszczyński w tarapatach finansowych rozwiódł się z Daisy. Otrzymała ona znaczną rentę i osiadła w południowej Francji, ale wskutek wielkiego kryzysu europejskiego pieniądze te straciły wartość. Powróciła do zamku w Książu, umarła w roku 1943 w Wałbrzychu.

     Przez całe swoje dorosłe życie pisała pamiętnik, który stał się jej jedynym powiernikiem. Dla nas pamiętnik ten jest nie tylko obrazem niezwykłego życia księżnej, ale też historycznym dokumentem epoki, w której decydowały się losy nie tylko Europy, ale i Polski. Autor tej książki, pan W. J. Koch, Niemiec, urodzony w Wałbrzychu, po drugiej wojnie światowej osiadły w Kanadzie, na podstawie pamiętników Daisy napisał fascynującą książkę, ze wszech miar godną lektury.

prof. dr hab. Zdzisław Żygulski jun.


W. John Koch: ''Daisy. Księżna Pszczyńska''. Muzeum Zamkowe w Pszczynie, 2012. Okładka twarda, lakierowana, format 17 x 24 cm, stron 470, czarno-białe i kolorowe ilustracje

Kup książkę w naszej księgarni regionalnej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2013-01-17, godz. 18:46, Odwiedzin: 5367
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0729849339