http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Jiříkov – muzejní provizorium

     Jiříkov ma niezwykle ciekawą i barwną historię, ale do tej pory nie posiadał żadnego muzeum, czy chociażby ekspozycji, która zaznajamiałaby z historią miejscowości i jego najbliższej okolicy, z ich atrakcjami i ciekawymi ludźmi, którzy byli z Jiříkovem związani. W lipcu 2012 roku powstała w dwóch pomieszczeniach domu przy ul. Tylovej (nr 1056/4) ekspozycja, która wypełnia tę lukę. Nazwana została „prowizoryczną wystawą muzealną”, co daje nadzieje na jej rozwój i zwiększającą się liczbę eksponatów.

     Na wystawie można zobaczyć wiele starych sprzętów, zdjęcia i pocztówki z Jiříkova i okolic, stare dokumenty, w tym kopię cesarskiego dekretu nadającego miejscowości prawa miejskie (posiada je do dnia dzisiejszego), plakat informujący o wysiedleniach mieszkańców po II wojnie światowej, pianino z początku XX wieku, czy też wciąż działający gramofon na korbkę. Z opowieści właściciela ekspozycji dowiedzieć się można wielu interesujących rzeczy o ciekawostkach dotyczących miasta i miejscach wartych odwiedzenia.

     Ekspozycja jest czynna w dni robocze w godzinach 16:00 – 17:00, w soboty do południa, ale pan Vladimír Matička, jeśli jest w domu, chętnie pokaże zbiory – będąc w okolicach Jiříkova warto zatem zapukać do muzeum.

Waldemar Brygier – naszesudety.pldrukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2013-01-06, godz. 23:32, Odwiedzin: 6321
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0721199512