http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Napoleon nad Bobrem i Kwisą

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Vrchní Orlice – zapomniany kościół

     Są w Górach Orlickich miejsca, podobnie jak na pobliskiej ziemi kłodzkiej, gdzie kiedyś tętniło życie, a dzisiaj jest pusto, samotnie, na swój sposób klimatycznie... Jednym z takich miejsc jest z pewnością Vrchní Orlice, niegdyś samodzielna, duża wieś, po której pozostało kilka zaledwie budynków i opuszczony kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Administracyjnie osada należy do Bartošovic v Orlických Horách.



     Vrchní Orlice po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych pod datą 1567. Niewielka wówczas osada rozłożyła się malowniczo wzdłuż Hadinskiego Potoku, który jest dopływem Dzikiej Orlicy. Z czasem wieś rozwinęła się na tyle, że była w niej kuźnia, warsztat ślusarski, młyn, szkoła, gospoda i oczywiście kościół, położony nieco ponad miejscowością.

     Kres wsi przyniósł okres powojenny, gdy z racji bliskości granicy państwowej, utrudniona była możliwość osiedlania się w niej, nie bez znaczenia były również trudne warunki życia, jakie tu panowały. Zniszczony został m.in. kamienny most prowadzący przez Dziką Orlicę na polską stronę, a także większość budynków. Te, które pozostały służą dzisiaj jako domki rekreacyjne i wykorzystywane są przeważnie w okresie weekendów.



     O bogatej historii miejscowości przypomina wciąż dumnie się prezentujący kościół św. Jana Nepomucena, postawiony w latach 1708-12. W roku 1770 kościół został rozbudowany, wówczas też został wzbogacony o wieżę. Po II wojnie światowej, kościół podzielił los opuszczonej wsi, został zamknięty, a niszczejące pod wpływem czasu drzwi i ściany, nie oparły się złodziejom i wandalom. Wyposażenie z XVIII i XIX wieku zostało rozkradzione najprawdopodobniej w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Nowy dach, jaki został położony za sprawą Stowarzyszenia Neratov, które świątynią się opiekuje, pozwala sądzić, że jej koniec został odłożony na bliżej nieokreśloną przyszłość.

     Przy kościele znajduje się stary, niezwykle malowniczy cmentarz, z nagrobkami dawnych mieszkańców Vrchnej Orlicy, niszczejącą kaplicą cmentarną, a także pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Wewnątrz nie zachowało się nic z dawnego wyposażenia, podziwiać można jedynie zniszczony prospekt organowy, resztki malowideł na ścianach i stare ławki. Ciekawie prezentuje się za to współczesna metalowa chorągiewka na dachu świątyni, która przedstawia św. Jana Nepomucena.

Waldemar Brygier – naszesudety.pl
Fot. autora
Fotografie archiwalne ze strony www.orlickehory.net


















drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2012-11-25, godz. 23:18, Odwiedzin: 3227
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0746779442